kolmapäev, 20. november 2019

Kallis kaasteeline,

tere tulemast Viljandi Jaani koguduse kodulehele! Tere tulemast ka meie kirikusse ja kogudusse – siis, kui Sul on selleks aega ja tahtmist. Kuid mis kõige tähtsam – tere tulemast palverännakule omaenda südamesse või keskmesse, kus võid saada teadlikumaks iseendast ning kohata Jumala häält ja pilku.

Tuhkapäevaga alustas Kirik paastuaega – neljakümnepäevast vaimset teekonda, mis valmistab meid ette Kristuse kannatamise, surma ja ülestõusmise müsteeriumist osasaamiseks Vaiksel Nädalal ja paasapühil. See on aeg sisemiseks puhastumiseks, meeleparanduseks ja palveks.

Paastuajale sisu ja tähenduse andmiseks on erinevaid võimalusi. Osa inimesi loobub sel ajal lihast või katsetab koguni täispaastu. On neid, kes infost ja impulssidest küllastununa loobuvad telerist, Facebookist või arvutimängudest. Võib proovida paastuda ka näiteks lobisemisest või vihastamisest, kiirustamisest või pealiskaudsusest. Töönarkomaaniast või perfektsionismist.

Paastuajal võtame aega Jumala Sõna lugemiseks ja palveks, pihiks ja armulauaks. Paastuaja pühapäevad kutsuvad meid Kristuse armust ning Tema puhastavast ja lepitavast väest osa saama. Võime leida võimalusi mõne haige või üksiku inimese külastamiseks, pühendada aega unustussevajunud sõbrasuhtele või andestada kellelegi, kes on käitunud meiega ebaõiglaselt.

Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku metropoliit Stefanus tuletab meile aga meelde, et kui askees (kr k askesis - "harjutama") ei puhke rõõmuks ja armastuseks, pole tal iseeneses mingit väärtust ja ta ei anna mingit kindlat tulemust. Elu ei saa ju ehitada eituse vundamendile. Kristuse õpetus on igas punktis eituse vastand.

Apostel Pauluse sõnadega:
Kui ma räägiksin inimeste ja inglite keeli,
aga mul ei oleks armastust,
siis ma oleksin kumisev vasknõu või kõlisev kuljus.
Ja kui mul oleks prohvetianne
ja ma teaksin kõiki saladusi
ja ma tunnetaksin kõike
ja kui mul oleks kogu usk,
nii et ma võiksin mägesid teisale tõsta,
aga mul ei oleks armastust,
siis poleks minust ühtigi.
Ja kui ma kõik oma vara ära jagaksin
ja kui ma oma ihu annaksin põletada,
aga mul ei oleks armastust,
siis ma ei saavutaks midagi.

Kutsun Sind laskma end täita Jumala ülevoolavast armastusest.

Viljandi Jaani koguduse õpetaja