neljapäev, 25. aprill 2024

VÕIDUPÜHA TÄHISTAMINE VILJANDIS

23. juuni

Võidupüha hommik algab Viljandis Vabadussõjas langenute austamisega

Esmaspäeval, 23. juuni hommikul kell 10.00 on Viljandis J. Laidoneri mälestussamba jalamile oodatud kõik, kes soovivad alustada Võidupäeva austusavaldusega Vabadussõjas langenutele. Riigi esindajana asetavad lilled maavanem Lembit Kruuse, Viljandi linnapea Ando Kiviberg, Kaitseliidu Sakala maleva pealik major Kalle Köhler ning Viljandimaa Omavalitsuste Liidu esimees Kalevi Kaur. J. Laidoneri mälestussamba juurest liigutakse edasi Viljandi Vabadussõjas langenute ühiskalmistule.

Kell 11.00 algab Jaani kirikus Võidupüha oikumeeniline tänujumalateenistus.

Viljandi maavanem Lembi Kruuse sõnul võime Võidupüha pidada rõõmupäevaks ja tunda siirast uhkust meie esiisade võidu üle.“ See võit andis meile kaua igatsetud vabaduse ja võimaldab nüüd maailmakaardil eksisteerida vaba rahvana“, kinnitas Kruuse ja lisas, et:„Võidupühal austame ja mälestame neid, kes Vabadussõja rinnetel ja hiljemgi on Eesti vabaduse eest elu andnud. On tähenduslik, et võidutulest läidetakse ka jaanituli - meie olulisima suvetähtpäeva rõõmuvalgus.“

Viljandimaa Võidupüha tähistatakse Võhmas traditsioonilise Maakaitsepäevaga. Toimub presidendilt maavanemale saadetud  võidutule vastuvõtmise ja omavalitsustele jagamise tseremoonia ning pääste- ja kaitsejõudude tehnika ja varustuse demonstratsioon.

Kell 10-14 saab tutvuda kaitsejõudude, pääste- ja politsei tehnika ja varustusega

Kell 11-12 demonstreerivad  Kaitseliit, Politsei, Päästeamet ja Punane Rist oma võimalusi

Kell 13.10 algab Võidupüha pidulik rivistus koos tervituskõnede ja võidutule üleandmisega

Lõunaaeg süüakse ühiselt sõdurisuppi ning meeleolu aitavad üleval hoida kohalikud esinejad. Eelmisel aastal Mõisakülas peetud  Maakaitsepäev tõi kokku sadu inimesi ja kinnitas taas Võidupäeva suurejoonelise tähistamise ootust maakonnas.

Vabadussõja saatus otsustati 23. juunil 1919 saavutatud võiduga Võnnu lahingus Saksa Landeswehri üle.