teisipäev, 18. juuni 2024    

AVALEHT
TEATED
   Kuukava
   Uudised ja teated
KIRIK JA KOGUDUS
VAIMULIK
JUTLUSED JA TEKSTID
JUHATUS JA NÕUKOGU
TÖÖTAJAD
TOIMKONNAD
JUMALATEENISTUS
LEERIKOOL
KIRIKLIKUD TALITUSED
MUUSIKAELU
LAPSED JA PERED
NOORED
DIAKOONIA
ANNETUSED
GALERII
AJA LEHT
TÄNAME

SISERING

UUDISED JA TEATED

17.APRILLIL VALATI SAKSAMAAL UUED TORNIKELLAD VILJANDI JAANI KIRIKULE

Reedel, 17. aprillil valati Lääne-Saksamaal Gescheris Viljandi Jaani kirikule kaks uut tornikella, mis on nimetatud kiriku kaitsepühakute Frantsiskuse ja evangelist Johannese järgi. 

Kellad Johannes ja Frantsiskus valati Saksamaal Vestfaalis Gescheri linnas, mis asub Düsseldorfist põhjapool, peaaegu Hollandi piiri ääres. Gescheris asub üks neljast Saksamaa kellavalukojast. 325 aastase ajalooga valukoja nimi on Petit & Gebrüder Edelbrock. Praegu kuulub firma perekond Hüeskerile ja kellavalaja nimi on Hans Göran Hüesker, kes on Edelbrockide järeltulija.

 

Viljandi Jaani kirikule valati kellad 17. aprillil. Suurem kell on läbimõõduga ca 760mm ja kaalub ca 270 Kg. Väiksem kell on läbimõõduga 630mm ja kaaluga ca 150Kg. Kellametall koosneb vase ja inglistina sulamist vahekorras 78% ja 22%. Hõbedat kellametall ei sisalda. Pronksi valamistemperatuur on ca 1200 kraadi. Peale valamist jäeti kellad vormidesse mitmeks päevaks jahtuma. Seejärel eemaldati vorm ning puhastati kell. Viljandisse peaksid uued kellad saabuma mais.

 

Suuremale kirikukellale valati evangelist Johannese kujutis ning tema sõnad: Armsad, armastagem üksteist, sest armastus on Jumalast! Samuti jäädvusti 15 000 eurot maksvale kellale tema sponsori ja ristivanema, ettevõtja ja Viljandi linnavolikogu aseesimehe Harri Juhani Aaltoneni nimi ning pühendus „Viljandi linna rahvale”. Väiksemat kirikukella kaunistab Püha Frantsiskuse figuur ja Jeesuse sõnad: Kes iganes tahab saada suureks, olgu teie teenija.  12 000 eurot maksva Frantsiskuse-kella sponsoriks on Viljandi Jaani kirikus leeritatud Jüri Ehasalu, kelle soovil jäädvustati kellale Püha Pauluse sõnad: Jumal armastab rõõmsat andjat.

 

Kellade valamine sel reedesel ennelõunal kroonis mitu kuud kestnud hoolsat tööd. Tornikellad on valmistatud käsitööna ajaloolisel viisil, just nii nagu seda on tehtud sajandeid. Ka Gescheri valukoda on omal kohal olnud juba 325 aastat. Omaaegne rändvalaja Petit jäi Gescherisse kuna sealne savi oli valuvormide valmistamiseks väga sobilik. Nii on valukoda Edelbrockide ja tänapäeval Hüeskerite juhtimisel Gescheri savisse valanud tuhandeid kirikukelli.

Kellavalaja Hans Göran Hüesker projekteeris kellahõlma kaare, mis määrab kellahelina tooni ja kõla iseloomu, arvestades Viljandis tornis oleva vana tornikella kõla. Projekteeritud kaar lõigati välja pöögipuuplangust, mis pandi spindli külge ning algas vormi ehitus. Vormi sisse laoti tellistest südamik millele hakati kiht-kihilt lisama savi, mis pöögist šablooniga vormiti.

Kui vorm oli valmis saanud ja maetud maa sisse, et valamisel sula metall jahtuks ühtlaselt, oli kätte jõudnud aeg viimaseks kõige otsustavamaks ja pidulikumaks tööks – valamiseks. Valamisel osalesid lisaks meistritele esindajad Eestist Viljandi kirikuõpetaja Marko Tiitus, Marko Mägi ja tornikellade paigaldaja Toomas Mäeväli. Kui uute tornikellade valamiseks mõeldud metall oli sulatatud, pidas õpetaja Tiitus palvuse ning järgnes metalli vormi valamine. Kuidas kellade valamine õnnestus ja millise kõla nad said saame peatselt kuulda Viljandis. Tornikellade pühitsemine on kavandatud 1. nelipühade jumalateenistusele.

Uute kirikukellade valamine on osa projektist „Tornikell meie linnas”, mille algatas Viljandi Jaani kogudus koostöös Viljandi linnaga 2014. aasta lõpus. Projekti raames paigaldatakse Jaani kiriku kolmele kellale elektrilised helistamismasinad ja digitaalne programmkell, mis võimaldab lüüa nii üksikuid kellalööke täistundidel kui ka kaht või kolme kella korraga keskpäeviti, jumalateenistuste  ja laulatuste puhul.  Täiesti uudse lahendusena paigaldatakse kirikutorni 25 väikese pronkskellaga elektriliselt juhitav kellamäng vabalt valitud meloodiate esitamiseks. Kellamängu avatseremoonia on 4. juuni hilisõhtul vahetult rahvusvaheliste hansapäevade avamise järel. Kellamängule on tellitud tunnusmeloodia helilooja Tõnu Kõrvitsalt.

 

Jaani kiriku kellasüsteemi rekonstrueerimise peatöövõtjaks on ainsana Eestis kirikukellade paigaldamise ja hooldusega tegelev Mäeväli Orelitöökoda OÜ ning tööde maksumus on 89 281 eurot. Sellest on kogudusel kohalike ettevõtjate, linnakodanike ja koguduseliikmete abiga kogutud 68 000 eurot. Väga populaarseks on osutunud nimeliste kellamängukellade heaks annetamine: 1500-eurose annetuse eest on nii ettevõtted kui eraisikud jäädvustanud sajanditekst enda või kalli inimese nime, mis graveeritakse ühele väikesele pronkskellale. Praeguseks ootavad nimelisi annetajaid viis viimast kellamängukella.

 

Projekti „Tornikell meie linnas” on toetanud ka Viljandi vald, kelle vapp ja tunnuslause jäädvustatakse suuruselt teisele kellamängukellale.

 

  

 

Täpsem info

 

Marko Tiitus

EELK Viljandi Jaani koguduse õpetaja

marko.tiitus@eelk.ee

Tel 53 413 394

www.eelk.ee/viljandi.jaani

 

 « tagasi


| üles |

 

 

EELK Viljandi Jaani kogudus Pikk 6, 71003 Viljandi, tel 433 3000, viljandi.jaani[ät]eelk.ee
arveldusarve SEB Pank: EE6610 100 220 503 960 04
arveldusarve Swedbank: EE752 200 221 057 689 936
reg kood 80209346